Flat Preloader Icon Ładuję stronę...

Jesteśmy zrzeszeni w Japan Karate Association Polska

Klub Karate Kontra w Żarach

Karate jest sztuką samoobrony, która wykorzystuje wyłącznie ciało ludzkie.

Historia Karate

" ... Pochodzenia karate okrywa mgła tajemnicy. Wiemy jedynie, że różnego rodzaju sztuki walki były od zarania praktykowane w całej Azji Wschodniej przez osoby wyznające tak różne religie jak: buddyzm, mahometanizm, hinduizm, braninizm i taoizm. Mimo iż sztuki walki rozwijały się w różnych zakątkach Azji, to jednak zawsze istnieją między nimi pewne podstawowe podobieństwa.

Początki karate sięgają z pewnością początków samego człowieka, który musiał stawiać czoła nie tylko wrogim mu siłom natury, ale również przedstawicielom swego własnego gatunku.
W wiekach siódmym i ósmym japońscy buddyści podróżowali do Chin, gdzie na dworach dynastii Sui i T'ang mogli zgłębiać chińskie metody walki i dzięki temu ulepszać własne.

Przez wiele lat karate pozostawało w Japonii zamknięte za grubymi ścianami klasztornych murów, szczególnie należących do sekty zen. Ludzie świeccy dowiedzieli się o istnieniu karate dopiero wówczas, gdy samurajowie zaczęli ćwiczyć się w wojennym rzemiośle również w świątyniach czy klasztornych włościach. Kształt współczesnego karate zawdzięczamy natomiast Gichinowi Funakoshiemu, który przez ostatnie pięćdziesiąt lat doskonalił tę sztukę. ..."

Gichin Funakoshi "Karate-Do Moje życie",, ...Gichin Funakoshi, jeden z wielkich mistrzów karate, nieustannie wskazywał, że właściwym celem tej sztuki jest kształtowanie ducha, ducha pokory. Z drugiej strony niezbędne jest posiadanie mocy wystarczającej do zniszczenia dzikiej bestii jednym ciosem. By móc nazwać się prawdziwym praktykiem karate trzeba osiągnąć perfekcję w obu tych aspektach: duchowym i fizycznym.

Karate to sztuka walki służąca rozwijaniu charakteru poprzez trening, tak aby karateka był w stanie przezwyciężyć każdą przeszkodę, niezależnie od jego charakteru.

Karate jest sztuką samoobrony, w której nie używa się innej broni poza własnym ciałem. Systematyczny trening rąk i nóg powoduje, że można nimi odeprzeć niespodziewany atak z efektywnością równą użyciu prawdziwej broni.

Karate to ćwiczenia fizyczne służące doskonaleniu ruchów całego ciała, to nauka swobodnego poruszania się we wszystkich kierunkach. Wszystkie techniki karate znajdują się pod całkowitą kontrolą karateki i są bezbłędnie kierowane w stronę celu. Istotą technik karate jest kime. Pod tym pojęciem kryje się nagły atak celu przy użyciu właściwej techniki i maksymalnej siły w możliwie najkrótszym czasie.

Kime wyraża się nie tylko w uderzeniach lub kopnięciach, ale również w blokach. Technika pozbawiona kime nigdy nie będzie częścią prawdziwego karate, bez względu na pozorne zewnętrzne podobieństwo.

Integralną częścią treningów karate jest: kihon, kata, kumite. Kihon jest formą ćwiczeń pojedynczych lub łączonych technik uderzeń, kopnięć i bloków. Wykonywane są w różnych pozycjach, przemieszczając się lub stojąc. Kata i Kumite przypominają dwa koła jednego powozu. Kata ćwiczy się by opanować techniki, zaczepne jak i obronne, oraz poruszania ciała. W tej formie przeciwnik istnieje tylko przed oczyma wyobraźni. W kumite stają naprzeciw siebie i demonstrują swoje techniki dwaj walczący. Kumite zatem można uznać za sposób praktycznego zastosowania podstaw opanowanych dzięki kata i potraktować jako rodzaj sparringu. ..."

Masatoshi Nakayama "Best Karate" Każdemu, kto pragnie studiować karate, należy wpierw stworzyć możliwości pojęcia istoty karate, a potem zrozumienia, do czego właściwie ono służy."
Gichin Funakoshi" Poprzez karate tradycyjne człowiek zyskuje środki do poszerzenia i pogłębienia swych zdolności fizycznych i umysłowych. Dzięki ciągłemu poszukiwaniu doskonałości technicznej następuje wszechstronny rozwój możliwości jednostki ludzkiej. Podczas gdy osiąganie kolejnych szczebli w hierarchii sportowej jest sprawą wyłącznie doskonalenia technik, poszukiwania karate tradycyjnego nie napotykają na drodze swego rozwoju żadnych ograniczeń. Jedynie istniejące granice to zdolność człowieka do nowych osiągnięć, a i te należy ustawicznie próbować przekraczać. " Hidateka Nishiyama